Cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu jest wyjątkowa niebezpieczny dla twojego życia.

To on własnie powoduje, że rośnie duże ryzyko wielu poważnych chorób jak między innymi:
miażdzycy tętnic, wiencówki, zawału serca, a także jego udaru. Jednakże nasz organizm nie sygnalizuje nam, że poziom cholesterolu we krwi za wysoki jest. Jedynym sposobem by skontrolować jego poziom są badania kontrolne.

Cholesterol jest nam potrzebny, bo dzięki niemu mogą być produkowane w naszym organizmie hormony płciowe, hormony stresu. Powstają również dzięki niemu kwasy zółciowe niezbędne do trawienia pokarmów, tworzy i przyswaja wit. D, jest również składnikiem błon osłabiających komórki.

Masz zbyt wysokie ciśnienie?Teraz wszystko zależy od ciebie. Zacznij od diety i przejdž na zdrowy tryb zycia. Bądž jednak w tym konsekwentny! To warunek, zebyś po kilku tygodniach zauważył poprawe- lecz nie wracaj już do starych nawyków.

Podstawowa walka z nim jest odpowiednią dieta.

Jako pierwsze trzeba wyeliminować z naszej diety nasycone tłuszcze zwierzęce, które znajdują się:
tłustych mięsach wołowych
wieprzowych
podrobach
pasztetach
salcesonach
kiełbasach itp.

Na początek wybieraj więc chude mięsa i wędliny np. cielecine, indyka, kurczaka. Usuwaj z kawałków mięsa skóre oraz tłuste fragmenty. Najlepiej wogóle zrezygnuj z potraw zwierzęcych!

Tłuszcze jak smalec, słonina, masło muszą zniknąć z twojej lodówki zastąp je oliwą z oliwek, olejami roślinnymi jak rzepakowy, sojowy słonecznikowy, lniany, z pestek z winogron a do smarowania pieczywa używaj margaryny/ roślinne/ które hamują wchłanianie cholesterolu.

Uwaga! Unikaj czekolady i wszelkich słodyczy takich jak pralinki, batoniki ,ciasta z kremem i ciasteczka. Wbrew pozorom nie chodzi tu o cukry, ale o dodawane do nich tłuszcze.

Bardzo ważną finkcją w diecie pełnia warzywa i owoce. Zawierają one antyoksydanty tzn. wit C oraz wit. E oraz berta karoten, oraz błonnik, które są bardzo ważne dla gospodarki tłuszczowej naszego organizmu.

Najwięcej błonnika przeciwutleniaczy jest w białej skórce cytrusów. Jeżeli walczysz o prawidłowy poziom cholestolu to ogranicz słodycze. Niezbędny jest również ruch poruszając się, spalasz tłuszcz. Powinien on  być przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 min.

Uczmy się odpoczywać, gdyż stres i wszystko z nim związane także zle wpływa na nasz organizm. Odpoczywanie to nie ogladanie tv lecz słuchanie muzyki, spacer, marzenia, zabawa z dzieckiem itp. Ważne jest aby był wpleciony w plan naszej codzienności.

Cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl lub 5,2 mmol/l

Frakcja HDL/dobrego/ cholesterolu powinna wynosić u kobiet nie mniej niz 50 mg/dl lub 0,9 mmol/l

Frakcja LDL/złego cholesterolu/ nie powinna wynoscić więcej niż 135 mg/dl lub 3,5 mmol/l

Werbung

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s