Stres i jak sobie z nim poradzić

Stres to naturalny mechanizm fizjologiczny, który w krytycznej sytuacji może uratować nam życie. W takim stanie jesteśmy zdolni do przekraczania granic swoich możliwości. Niektórzy twierdzą, że właśnie przy dużym stresie mogą lepiej pracować gdyż sprawniej funkcjonują.

 Stres jest naszym wielkim wrogiem gdyż niszczy przede wszystkim składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapn i cynk. Więc nie zapominajmy uzupełniać naszę diete w potrawy zawierające właśnie te minerały.

Niekorzystnie wpływa również na psychikę, ale i na naszą cerę, skóra traci zdrowy kolor i blask. Wygląda na zmęczona, towarzyszą też często wypryski a oczy są podkrążone.

Pożyteczny stres jest tylko wtedy gdy trwa krótko, w innym przypadku może byż szkodliwy dla naszego zdowia.

Dlatego powinniśmy poznac ten mechanizm.

W stresie organizm korzysta ze zgromadzonych zapasów, rezerw energii, potencjału chemicznego oraz pokładów emocjonalnych. Po takim czasie „świeci” jednak pustkami dlatego powinniśmy go napełnić.

Jak możemy uzupełnić te braki?

1/Relaks

2/Sen

3/Odpowiednia dieta

 

1/Relaks to poprostu chociaż krótka przerwa w której możemy się zrelaksować, nabrać nowe zapasy sił. Ciągły, stres, zmeczenie oraz zanieczyszczenie środowiska powoduje, że zaczynamy cierpieć na bóle głowy, zaparcia, obrastamy tłuszczykiem-gdyż zjadamy nasze problemy. Możemy a wiecej powinniśmy pomóc naszemu organizmowi.

Dajmy sobie prawo do odpoczynku, wyłączmy się chociaż przez krótki czas z wszystkich problemów, które nas męczą. Taki relaks sprawia, że regenerujemy nasze siły i nabieramy ochoty do działania, zyskujemy zdrowy dystans do „problemów” i dopiero wtedy możemy się zastanowić co jest dla nas ważne a co nie.

Jednak pamietajmy aby wtedy nie mieć wyrzutów sumienia, że nic nie robimy.
Każdemu należy się małe podkreślam jeszcze raz małe lenistwo. Gdyż w naszej ludzkiej naturze bardzo szybko ulegamy lenistwu.

Jest wiele możliwości np. masaż relaksyjny ciała, shiatsu, akupunktura, osteopatia.

Relaksem jest każda aktywność przeciwna do tej, którą wypełnia ci większości dnia.

 

– Jeżeli więc cały dzień siedziesz przy biurku, relaksem będzie chodzenie.

– Natomiast jeżeli pracujesz w hałasie, relaksem będą chwile spędzone w ciszy.

2/Pamietajmy, że sen pomaga nam również sie zrelaksować. Wpływa korzystnie na naszą cerę, kiedy my w nocy wypoczywamy nasza skóra pracuje na najwyższych obrotach. Wtedy właśnie naskórek najszybciej się regneruje i wygładza. Wiekszość z nas potrzebuje 7-8 godzin snu. Jeżeli jednak ty po np. 6 godzinach snu czujesz, że jesteś naładowana energią, to właśnie oznacza, że twój organizm po prostu szybciej się regeruje.

3/Po okresie silnego stresu uzupełnijmy naszą dietę w kakao, orzechy, pistacje, suszone owoce oraz warzywa strączkowe.

Co dzieje się w naszym organizmie gdy stany napięcia trwają zbyt długo? Możemy wpaść w fazę rozstojenia nerowego,
która może przejść w fazę destrukcji. Gdy nie przerwiemy tego okresu zdrowie nasze zacznie poważnie szwankować. Często na początku organizm nasz się „broni” i wysyła nam sygnały, których w wielu przypadkach nie widzimy albo nie chcemy widzieć.

Dlatego pilnujmy aby stres nie był naszym stałym towarzyszem.

Reagujmy w porę, starajmy się „słuchać” swojego ciała, ono zawsze nam podpowiada co powinniśmy zrobić.

Werbung
Dieser Beitrag wurde unter Artykuły veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s