Żurawina

Żurawina zawiera bardzo szeroki wachlarz związków z grup flawonoidów i antocyjanów, duże ilości flawonoidów i posiadają właściwości antyutleniające, potrafi zwalczać bakterie E. Coli, odpowiedzialne za wiele trapiących ludzi przypadłości.

Flawonoidy występujące w żurawinie są odpowiedzialne za zmniejszenie zapadalności na choroby wieńcowe poprzez powstrzymywanie tworzenia zakrzepów krwi oraz wywierają korzystny wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Związki te mają własności antyoksydacyjne dzięki czemu zapobiegają utlenianiu cholesterolu, co znacząco zmniejsza ryzyko arteriosklerozy i zapychania naczyń krwionośnych.

Żurawina zapobiega zakażeniom dróg moczowych na które szczególnie narażone są osoby niepełnosprawne mające tendencje do zatrzymywania moczu. Bakterie wywołujące zakażenie przyklejają się za pomocą produkowanego przez siebie kleju do wnętrza pęcherza moczowego, cewki. Żurawina powoduje rozpuszczanie tego kleju i w konsekwencji wypłukanie i usunięcie bakterii wywołujących zapalenie na zewnątrz.

Dzięki jego czynnym składnikom powstają warunki, w których chorobotwórcze bakterie nie są w stanie osiedlić się w ściankach układu moczowego, a ich wydalenie z organizmu jest o wiele łatwiejsze.

Zawarte w żurawinie związki antyoksydacyjne mają bardzo silnie działanie zapobiegające powstawaniu nowotworów.

Powinna się też stać się ważnym składnikiem diety wszystkich dbających o serce – jej działanie porównuje się do właściwości czerwonego wina, idealnego w przeciwdziałaniu chorobom układu krążenia. Naukowcy przekonują, że regularne picie soku z żurawin zmniejsza zapadalność na choroby wieńcowe poprzez zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ma on zarazem pozytywny wpływna poziom „dobrego” cholesterolu, co z kolei zmniejsza ryzyko zawałów serca.

Właściwości żurawiny mają zbawienne działanie dla naszych komórek mózgowych, wpływa na spowolnienie procesu starzenia i obumierania szarych komórek, a tym samym wydatnie obniża ryzyko zapadania na choroby Alzheimera i Parkinsona.

Obecność witaminy P przyniesie z kolei ulgę kobietom w okresie menopauzy, cierpiącym na dokuczliwe uderzenia gorąca czy zaczerwienienia skórne.

Odkryto także, że regularne picie soku żurawinowego działa na zęby jak teflon, tworząc na nich powłokę uniemożliwiającą bakteriom przyleganie do ich powierzchni oraz infekowanie tkanki dziąseł. Pomaga zapobiegać nie tylko próchnicy, lecz także chorobom jamy ustnej, przyzębia i dziąseł.

Pomaga zatrzymać młodość i chroni przed chorobami nowotworowymi dzięki zawartości polifenoli. Zapobiega chorobie wrzodowej, bo powstrzymuje osadzanie się na błonie śluzowej żołądka bakterii Helicobacter pylorii. Zawiera witaminy A, B, C i P, pektyny, błonnik, węglowodany, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, jod.Pomaga w leczeniu przeziębień, schorzeń reumatycznych i problemów żołądkowych. Przeciwdziała chorobom grzybiczym.
Jest trwała i dostępna w świeżej postaci nawet zimą, kiedy brakuje świeżych warzyw i owoców. Wyciągi z żurawiny stosuje się również w przemyśle kosmetycznym, szczególnie w preparatach przeznaczonych dla cery dojrzałej. Sok z jej owoców ma właściwości nawilżające, reguluje pH skóry, działa liftingująco, spowalnia proces starzenia się skóry, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz wzmacnia odporność immunologiczną skóry.

Werbung
Dieser Beitrag wurde unter Owoce veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s