Sól

Popularna sól spożywcza składa się w 99% z chlorku sodu i jest uboga w mikro- i makroelementy.

Dlaczego należy ograniczyć spożywanie sol?

Badania dowodzą, że zmniejszenie spożywania soli pozytywnie wpływa na zredukowanie ciśnienia krwi.

Spożywanie zbyt dużej ilości soli może prowadzić do wielu dolegliwości: udaru mózgu, wylewu, niewydolności krążenia, miażdżycy  tak zwanych chorób cywilizacyjnych, których przyczyna tkwi nie tylko w przyzwyczajeniach żywieniowych, ale także w trybie życia.

Nadużywanie soli sprzyja także rozwojowi osteoporozy, chorób nerek i przewodu pokarmowego, co związane jest z wypłukiwaniem przez sód magnezu i potasu oraz zatrzymywaniem wody w organizmie, co skutkuje również obrzękami i otyłością.

Większość z nas jest świadoma negatywnych efektów spożywania nadmiernej ilości soli ale powstrzymanie się od szczodrego solenia potraw często nie wystarczy. Podczas gdy dzienne zapotrzebowanie człowieka na sól wynosi 2 g i jego spożycie nie powinno przekraczać 6 g, z samych gotowych, przetworzonych produktów spożywczych przeciętny człowiek dostarcza swojemu organizmowi 9g soli dziennie!

Zjadając na śniadanie 2 kanapki z żółtym serem i szynką uzupełniasz swoje dzienne zapotrzebowanie na nie.

Ograniczenie lub wyeliminowanie z diety gotowych dań i produktów, które zawierają dużo soli jest tym trudniejsze, że te najbardziej solone potrawy nie są wyraźnie słone, a czasem wręcz słodkie. Bez ostrzeżenia płynącego z tego czujnika, któremu najbardziej ufamy – zmysłu smaku – bezwiednie pochłaniamy ilości soli, które, im większe, z tym większym prawdopodobieństwem w przyszłości zaowocują chorobami układu krążenia i osteoporozą.

 Oto lista najbardziej słonych, a jednocześnie sprawiających złudzenie „nie tak bardzo słonych” dań i snacków, których spożycie powinnaś ograniczyć lub z nich zrezygnować w przypadku nadciśnienia i chorób układu krążenia:

Pizza – średnia pizza zawiera 7 g soli.
Gotowe dania i zupy – często pojedyncza porcja zawiera 6 g soli.
Chleb – na dwie kromki chleba przypada 1 g soli.
Płatki śniadaniowe, musli – śniadaniowa porcja płatków z mlekiem dostarcza 15% dziennego zapotrzebowania na sól.
Biskwity, ciasteczka, wafle – w pojedynczym biskwicie może być do 0.25 g soli, ciastko typu muffin zawiera więcej soli niż porcja słonych orzeszków.
Także niewielka ilość wędzonej ryby (łososia, makreli, węgorza) wędlin, zwłaszcza importowanych (salami węgierskiego, szynki parmeńskiej), a także serów (fety, parmezanu, większości żółtych serów) wystarczy by pokryć całkowicie dzienne zapotrzebowania człowieka na te minerały.

Jak rozpoznać inne, nie wymienione na tej liście produkty, które producent „przesolił”?

Do każdego taniego, niskiej jakości produktu spożywczego dodano dużo soli, gdyż jest to najtańszy sposób, żeby skutecznie podnieść znacząco jego walory smakowe. Śmieciowe jedzenie” (junk food), w tym wszelkiego rodzaju snacki, oprócz tego, że są tuczące i praktycznie nie zawierają żadnych wartościowych dla organizmu witamin i minerałów, zasługują na swoją nazwę także dlatego, że bez soli (lub cukru) byłyby niejadalne.

W realiach dzisiejszego świata, gdzie najważniejszymi parametrami żywności w rachunku producenta są skrócenie czasu i kosztów jego produkcji oraz długi okres przydatności do spożycia, natomiast dla większości konsumentów niska cena, przed przesolonym jedzeniem nie ma ucieczki.

Jako jednostki możemy bronić się przed nadmiernym spożyciem soli dokonując świadomych wyborów, a także dbając o to, by w diecie nie zabrakło takich owoców jak pomarańcze i banany: są one bogate w potas, który ogranicza szkody wyrządzone przez sól – obniża ciśnienie krwi. Tym, którym „nie w smak” niedosolone dania, proponuję, by spróbowali zastąpić częściowo sól przyprawami: czosnkiem, pieprzem, chili…
Wielu ludzi mogłoby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze ograniczając spożycie soli.
Działania które pomogą utrzymać ciśnienie krwi w granicach normy:

-Wybieraj i przygotowuj jedzenie z mniejszą ilością soli.
-Staraj się utrzymywać odpowiednią masę ciała: ciśnienie krwi wzrasta równolegle ze wzrostem wagi i zmniejsza się kiedy nadwaga jest redukowana.
-Zwiększ ilość wysiłku fizycznego: to pomoże obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszy ryzyko innych przewlekłych chorób i zredukuje wagę.
-Jedz owoce i warzywa. Zawierają one mało soli i kalorii. Są także bogate w potas, który pomaga obniżyć ciśnienie.
-Używaj ziół, przypraw i owoców do przyrządzania potraw, zredukuj do połowy ilość słonych mieszanek ziołowych (np. przyprawa do kurczaka, przyprawa do grilla itp.)
-Jeśli pijesz alkohol, pij z umiarem. Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego.
Gotowanie i jedzenie w domu:

Jeśli solisz gotując lub dosalasz gotowe potrawy, dodawaj małe ilości soli. Naucz się używać ziół
i przypraw zamiast soli, w celu poprawienia smaku.
Ogranicz takie dodatki jak: sos sojowy, ketchup, musztarda, marynaty, oliwki mogą one zawierać bardzo dużo soli.
Schowaj solniczkę do kredensu.
Uwaga!

Zmielone, posiekane potrawy zazwyczaj zawierają dużo soli, podobnie zresztą gulasze i makarony z sosem.
Zasady ogólne:

Jedz często owoce i warzywa.
Pij wodę w dużych ilościach, zazwyczaj zawiera ona bardzo mało soli.
Sprawdzaj na etykietce zawartość sodu.

Najzdrowsza sól to sól morska, sól himalajska albo sól zrobiona z wysuszonego i zmielonego selera naciowego.

Werbung
Dieser Beitrag wurde unter Nasz wróg veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s