Sezam

sesame-316590_960_720

Nasiona sezamu według medycyny chińskiej naturę termiczną mają neutralną, tonizują płyny Yin i krew, wzmacniają wątrobę, nerki, nawilżają jelita i pięć narządów Yin czyli serce, wątrobę, nerki, śledzionę-trzustkę, płuca.

Dostarczają organizmowi cennych składników odżywczych:

 

  • żelazo
  • wapna –(w 100g produktu) ogromnej zawartości ..1160 mg)
  • cynk
  • magnez,
  • witaminę E, A, B,B12
  • kwas fitynowy (przeciwutleniacz pomagający usuwać z organizmu nadmiar metali oraz wykazujący właściwości przeciwnowotworowe)
  • źródłem białka
  • magnezu
  • Kwasów tłuszczowych omega-6 oraz kwasów tłuszczowzch jednonienasycone-zapobiegają odkładaniu się cholesterolu w tętnicach
  • wapno jednym z najbogatszych źródeł wapnia (bogatszym niż mleko krowie lub jaja kurze!) a także zawierają charakterystyczne dla siebie przeciwutleniacze, które nie tylko spowalniają procesy starzenia się ale też obniżają ciśnienie tętnicze krwi i zapobiegają wchłanianiu się złego cholesterolu, potrzebnego dla naczyń krwionośnych
  • węglowodanów
  • aminokwasów
  • przeciwutleniaczy (sesamol i sesamolina),

 

które sprawiają, że komórki ludzkiego ciała wolniej się starzeją.yes

 

Czarny sezam ma lekko słodki, orzechowy smak, intensywniejszy od sezamu białego.
Zawiera 46% tłuszczów jednonienasyconych, 41% wielonienasyconych i 13% nasyconych.
Regularne spożywanie sezamu pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego.
Jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej. Można go stosować tak jak sezam biały, do wszystkich dań według własnych upodobań kulinarnych.Czarny sezam doskonale nadaje się do sushi, sałatek, surówek, mięs, gulaszów, sosów, farszów, warzyw, kremów zbożowych.
Służy również do dekoracji potraw, jest idealny do posypywania chleba, ciast i jako dodatek do deserów. Najbardziej znanym u nas jest chałwa. Wyrabia się też pastę sezamową znaną pod nazwą tahina, którą dodaje się do sosów, sałatek, makaronu, ryżu i warzyw.

Sezam jako środek wspomagający organizm i leczniczy stosowany jest w chorobach: reumatycznych, przy suchym kaszlu, zaburzeniach widzenia, krwi w moczu, sztywnych stawach, drętwocie, bólach głowy, skurczach nerwowych, dzwonieniu w uszach, niedoborze pokarmu u matek karmiących, zaparciach, osłabieniu.

 

Duża zawartość wapnia sprawia, że jest bardzo cenny również dla osób, które potrzebują zwiększonych dawek tej substancji, czyli dla osób starszych (gdyż w tym wieku słabiej przyswajamy wapń), karmiących matek, dzieci, w czasie ciąży, kobiet po menopauzie, osłabieniu kości, nadciśnieniu, przy chorobach serca i naczyń krwionośnych.

 

UWAGA!

Przed podaniem sezamu należy zmielić w młynku do kawy. Ten proces zwiększa przyswajalność zawartych w nich składników.

Olej sezamowy jest ulubionym olejem Orientu. Jest stabilny i zbyt łatwo nie jełczeje (nie pozwala mu na to przeciwutleniacz sezamol zawarty w roślinie).

Zwróćmy uwagę by nie był rafinowany!

Stosowany w kuchni, a jako kosmetyk do robienia maści, emulsji – nawilża, zmiękcza skórę (na suchą i popękaną skórę), dobry do masażu przy bólach mięśni i stawów, niszczy większość chorób grzybiczych skóry (raz na dzień smarować miejsca dotknięte zmianą do ustąpienia objawów).

Przyciemnia włosy przedwcześnie posiwiałe.

Niszczy glisty, świerzb (liście moczone w occie).

Odtruwa.

Przy zaparciach należy wypić 1-2 łyżki stołowe oleju na pusty żołądek, lub dodawać do pożywienia kilka kropli dla uśmierzenia dolegliwości.

Sezam nie łuskany jest pełnowartościowym pożywieniem.

Hinterlasse einen Kommentar