Nasze odżywianie

Wiekszość z nas wie,  że urozmaicone pożywienie, ma korzystny wpływ na nasz organizm.  Najczęściej  jemy tylko to, co nam smakuje.

Nie zastanawiając się nad tym, co dzieje się w naszym organizmie.

Nawet jeśli staramy się zdrowo odżywiać to nasz organizm i tak gromadzi odpadki. Dobrze wiemy, że w naszym już najczęściej przetworzonym pożywieniu jest dużo konserwantów, barwników, spulchniaczy, przyspieszaczy, środków aromatyzujacych itp., powietrze i woda jest również zanieczyszczona i to wszystko stopniowo zatruwa nasz organizm.

Osoby spożywające mięso, potrawy mączne, duże ilości tłuszczu i słodyczy , alkohol, kawę a także palacze (aktywni i pasywni) gromadzą nieporównywalnie większe ilości szkodliwych toksyn.

 

Wszystkie posiłki możemy podzielić na grupy /dla tych co  jeszcze wszystko jedza:-)) /

Białka – mięso ryby, jaja itd.
Węglowodany – chleb, miód, cukierki, ziemniaki
Tłuszcze –   masło, olej, smalec itd.
Roślinne – warzywa, owoce, soki.

 

Przy trawieniu proteiny w postaci mięsa, ryb czy jaj żołądek nasz produkuje soki o dużej kwaskowości. Odwrotnie jest z węglowodanami jak nasz chlebek, makaron, ziemniaki bowiem do ich strawienia żołądek nasz produkuje sok o dużej alkaiczności.

 

Aby nasz organizm nie był „kwaśny“ nasze posiłki powinny zawierać:

80% produktów takich jak warzywa, owoce, kartofle, sałaty zielone, soki owocowe/świeżo wyciśniete/, ocet owocowy np jabłkowy, herbaty ziołowe, suche owoce.

20% pokarmy bogate energetycznie takie jak: mięso i przetwory mięsne, ryby, jajka, przetwory mączne, ryż, kasze,ciasta, słodycze

Dlaczego?

Ponieważ doskonale alkalizują organizm surowe warzywa i owoce, świeże soki (w przeciwieństwie do soków z kartonów i butelek), kiełki zbóż,  migdały, algi, tofu, kasza gryczana i jaglana.

Taka dieta jest szczególnie polecana wówczas, gdy mamy dużo wyczerpującej pracy. Należy wówczas absolutnie zrezygnować z cukru i mięsa. Inaczej nie będziesz miał siły, by pracować przez długi czas.

Weźmy może  wzór z rzymskich legionistów. Czy prowadząc działania wojenne mieli szansę na częste pożywianie się mięsem? Każdy z nich przede wszystkim nosił swój prowiant w postaci np. ziaren zbóż w sakwie i suszonych owoców, z których łatwo mógł sobie przyrządzić posiłek. Nie przeszkadzało to jednak żołnierzom odbywać długich marszów, toczyć ciężkie walki i pracować w okresach pokoju przy budowach w całym imperium.  

Proszę zastanowić się czy tak właśnie składamy nasze posiłki?

 
Tłuszcz jest niezbędnym składnikiem naszego pożywienia.
Dzienna ilość to 60g /kobiety/ i 70-80/ mężczyźni/ nadmiar tłuszczu w pożywieniu powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi i zwiększa ryzyko wielu chorób.

Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy jak dużo tłuszczu zawierają nasze posiłki:

 

Produkty  Ilość   Tłuszcze
Pieczywo 100 g 1 – 4 g
Masło 10 g 7 g
Wędlina 50 g 11 g
Żółty ser ,gouda 50 g 11 g
Parówki 100 g 34 g
Kabanosy 100 g 34 g
Jajko 1 szt. 9,7 g
Filet drobiowy 100 g 1.3 g
Schab z kością 100 g 10 g
Karkówka 100 g 22,8 g
Ryba, dorsz 100 g 0,7 g

Zachęcam przeglądnąć chociaż raz tą tabelę, poszukać swoje ulubione posiłki i zobaczyć ile tłuszczu zawierają.

www.dobradieta.pl/tabele.php

Dlaczego powinniśmy produkty bogate energetycznie ograniczyć do minimum?
Poniżej przedstawię dlaczego :

Nasz chleb, który spożywamy codziennie został wyprodukowany z mąki oczyszczonej i dlatego niestety nie jest  ona wartościowym produktem, gdyż  witaminy, enzymy i minerały właśnie zostały usunięte. Składniki te potrzebujemy do trawienia. Aby organizm mógł strawić ten chleb, musi korzystać z zapasów jakie ma nasz organizm.  Co powoduje, że im więcej jemy produktów mącznych, tym bardziej osłabiamy nasz organizm. Skrobia jest przyczyną powstawania kamieni w pęcherzu moczowym i woreczku żółciowym. Ciasta, bułeczki itp. zawieraja jeszcze różne domieszki /np. barwniki, spulchniacze, środki aromatyczne itp./ pod wpływem, których nasze mięśnie i stawy zaczynają  sztywnieć.

Mięso– również spożywamy codziennie w różnej postaci. Jest ono napakowane antybiotykami, hormonami itp. Sam fakt tego już powienien powstrzymać nas od częstego spożywania tego produktu. Do trawienia mięsa organizm zużywa ogromne ilości witamin i mikroelementów co osłabia nasz układ odpornościowy. Spożycie dużych ilości białka zwierzęcego powoduje w jelicie ciągły proces gnilny / podczas którego wydziela się trujący gaz metan/. Własnie ten gaz niszczy gatunek bakterii produkujących wit. Grupy B. Spełnia ona bardzo ważną funkcję w naszym organiźmie, gdyż chroni go przed powstawaniem komórek nowotworowych.

Cukier– aby nasz organizm mógł go strawić musi zużyć duże ilości witamin i soli mineralnych . Dla przykładu pobiera wapń z zębów stąd próchnica, żelazo z krwi co prowadzi do anemii, cukrzycy itp. Nadmiar spożywania słodyczy może „przysłużyc“ się do zaniku naczyń krwionośnych, zwyrodnienia komórek czy też chorób nowotworowych.

Mleko-zawiera dużo kazeiny, która w naszym organiźmie powoduje powstawanie guzów, kamieni w nerkach, deformacje palców oraz powstanie dużo śluzu. Śluz ten  zawiera ogromne ilości bakterii chorobotwórczych, dlatego kto pije mleko krowie ma często problemy z przeziębieniem, katarami, bronchitem, astmą i wieloma innymi chorobami. Podczas trawienia mleka powstają procesy gnilne, które powodują zaburzenia mikroflory jelita. Mleko w naszym żołądku ścina się pod wpływem soków trawiennych. Ta właśnie masa oblepia resztki innego pokarmu i powoduje opóźnienie ich trawienia.
Jeżeli pijemy duże ilości mleka powoduje to  wrzody żołądka i dwunastnicy.

Mleko zawiera rwnież tluszcze zwierzęce a właśnie one powodują choroby serca i układu krążenia.

 

Właśnie te informacje bardzo pomogły mi w ograniczeniu ich spożycia…a po paru latach zrezygnowania z wszystkich produktów zwierzęcych!

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s