Mikroflora jelita grubego

W okresie robienia lewatyw (a także w ogóle) bardzo korzystnie jest jeść dużo kaszy. Kasza powinna być z gatunku otrębowych. Gotować ją należy koniecznie w wodzie. Jednorodna masa jednocześnie strawionej w żołądku kaszy równomiernie zajmie objętość jelita grubego, nada jemu właściwy kształt i zmusi do pracy. W żadnym przypadku proszę nie gotować kaszy na mleku.

Jeść dużo świeżych surówek, owoców i pić dużo soków. Ograniczyć spożywanie słodyczy, ciasta drożdżowego, słodkiego mleka, a także wystrzegać się nieprawidłowego łączenia potraw.

Zdrowa mikroflora w jelicie grubym nie będzie wyhodowana u człowieka, który regularnie spożywa produkty zawierające piekarnicze drożdże. Takie drożdże wyniszczają potrzebną nam mikroflorę. Tu nie można dopuszczać żadnych kompromisów. Trzeba zrezygnować z chleba i wyrobów z zawartością tych drożdży. Zrezygnujcie więc z chleba na rzecz kasz, lub pieczcie swój własny chleb, bez drożdży. Prawidłowe odżywianie i głodówka pomagają w normalizowaniu mikroflory w przewodzie trawiennym. Przy utrzymywaniu prawidłowego reżimu odżywiania, zmiany mikroflory mogą nastąpić już po dwóch miesiącach.

Należy zmienić odżywianie. Połóżmy nacisk na świeżo wyciśnięte soki z warzyw o owocow, smothie,sałatki, surówki,  ziarno, orzechy. Głównym surowcem dla rozwoju normalnej mikroflory są jagody /Acai/ (maliny, truskawki, żurawiny) i dziko rosnące jadalne trawy, wszystkie zielone warzywa.

Dieta bogata w warzywa i owoce, a szczególnie w jagody (maliny, truskawki, żurawiny) stanowi główne źródło kwasów organicznych, które sprzyjają utrzymywaniu odpowiedniego słabo kwaśnego pH w całym kanale trawiennym.

Produkty gotowane, białko zwierzęce, cukier – odwrotnie, zmieniają pH w kierunku zasadowości i są przyczyną fermentacji i gnicia.

Mikroflora w organizmie człowieka rozwija się prawidłowo tylko na produktach roślinnych surowych z do­datkiem przygotowanego prawidłowo jedzenia (kaszy, ziarna, itp.) zaleca się spożywać pokarmy zawierające bakterie kwasu mlekowego np. kiszone ogórki, kapustę, sok z kiszonych buraków oraz czosnek i chrzan (zabójczy w stosunku do bakterii gnilnych), co sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej w jelicie grubym.
Taka mikroflora umożliwia nam trawienie 50% błonnika i wydobywanie z niego dodatkowego pożywienia. Poza tym błonnik zapewnia antytoksyczność jelita grubego.

Gotowane, przetwarzane jedzenie, nieprawidłowo łączone , bogate w białko i cukier, pozwala kultywować patogenną mikroflorę, która wpływa negatywnie na przyswajanie wapnia (jest to jedna z przyczyn nagminne­go psucia się zębów) i nie pozwala, aby jelito grube narmalnie funkcjonowało.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s