Serce jest ważnym organem naszego ciała, zaopatrujetkanki w tlen i składniki odżywcze, co pozwala organizmowi funkcjonować, jeśli pragniemy cieszyć się zdrowiem także w podeszłym wieku, powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności własnie o stan serca. Dzięki zdrowemu sercu, nie tylko unikniemy przykrych chorób, ale także zachowamy dużo energii do życia. Gdy pracuje w normalnym rytmie, uderza od 60 do 100 razy na minutę zaczynamy je odczuwać dopiero gdy przekracza 100 uderzen na min.
Kiedy się to dzieje? Gdy ulegamy silnym emocjom np. złości, denerwujemy. Mamy wtedy wrażenie, że nasze serce chce wyskoczyć z piersi.
Niekiedy towarzyszą temu takie objawy jak: zawroty głowy, zasłabnięcia, omdlenia, mroczki przed oczami, poty oraz uczucie niepokoju.Kołatanie serca może być objawem chorób układu krążenia, towarzyszy również przy nadciśnieniu krwi, chorób niedokrwienia serca.
– skóra – wzmożony przepływ krwi przez naczynia skórne sprawia, że wygląda ona zdrowo. – płuca – wzmożona praca płuc pozwala zwiększyć ilość pobieranego tlenu.
– serce – wydolniejsze serce poprawia krążenie krwi w całym organizmie.
Uwaga !woda, która zawiera duże ilości sodu może spowodować nadciśnienie.
4) Zredukuj ilość pitej kawy i czarnej herbaty powyżej 4 szklanek może wywołać zaburzenia rytmu serca.
5) Zredukuj używki lub lepiej zrezygnuj całkiem z papierosów i alkoholu. Używki te pobudzają bowiem nasz układ nerwowy, zwiększają liczbę uderzeń serca oraz powodują wzrost ciśnienia krwi. Nawet okazjonalne palenie 3 – 5 papierosów dziennie jest szkodliwe dla zdrowia – z każdym wypalanym papierosem rośnie zagrożenie. Wypalenie jednej paczki papierosów dziennie oznacza 4–krotne wyższe ryzyko zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z niepalącym rówieśnikiem.
6) Drzemka też pomoże naszemu sercu osoby, które mają w zwyczaju spać w ciągu dnia, rzadziej chorują na serce. Zapadając w sen w ciągu dnia wyciszysz się, relaksujesz i uspokajasz. Drzemka powinna być krótka ale intensywa. Może trwać dwa kwadranse nie dłużej. W nocy powinno spać się przynajmniej 8 godzin. Gdy się nie dosypiasz twoje serce nie może się regenerować. Nieprzespana noc powoduje, że w naczyniach krwionośnych zwiększa się poziom fibrynogenu, czyli białka, które sprzyja powstawaniu skrzepow we krwi i utrudnia jej przepływ w naczyniach krwionośnych.
7) Kontroluj ciśnienie powinno być 120/80. Jeżeli wynik osiągnie 140/90 serce bije na trwogę. Nadciśnienie prowadzi do zawału serca i udaru mózgu.
Prawidłowe ciśnienie: 120/80
Niedociśnienie: >100/>60 = wizyta u lekarza
Ciśnienie prawidlowe: 100-140/60-90 = samokontrola raz w miesiącu
Lekkie nadciśnienie: 140-160/ = wizyta u lekarza
Umiarkowanie ciężkie nadciśnienie: 160-180/100-110 = wizyta u lekarza
Ciężkie nadciśnienie: <180/<110 = konieczna wizyta u lekarza
– Wspanialym owocem jest żurawina ten owoc zawiera czyszczące arterie flawonoidy, które nie dopuszczają do odkładania się złogów. Zapobiega rozwojowi miażdzycy. Tłuszcze trans, które uszkadzają serce, podwyższają cholesterol.
9) Ogranicz spożywanie soli. Sól podnosi ciśnienie, a to skolei trzykrotnie zwiększa ryzyko chorób serca. Uwaga sól znajduję się też w różnych przetworach.
10) Staraj się wyeliminować stres, gdyż on również jest powodem problemów z sercem. Niestety ciężko jest stres wyeliminować z naszego życia, radą jest codziennie chociaż przez 20 min. relaksować się.Staraj sie najczesciej odpoczywac na powietrzu. Naucz się odpoczywać, życie w ciągłym stresie, napięciu znacznie zwiększa tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Reakcji stresowej towarzyszy też nadmierna produkcja adrealiny, która podnosi ciśnienie i zmusza serce do szybszej pracy. Najlepiej pomaga joga albo taniec.
11) Schudnij w talii, nadwaga, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, jest obiążeniem dla serca. Najbardziej szkodzi mu otyłość w okolicach brzucha.
U mężczyzn-94 cm
12) Zaprzyjaźdnij się z dentystą. Próchnica osłabia serce, bakterie, które wywołują ją przyczyniają się do powstawania chorób serca.
Albert Einstein