Nasze serce

beach-193786_960_720

Serce jest ważnym organem naszego ciała, zaopatrujetkanki w tlen i składniki odżywcze, co pozwala organizmowi funkcjonować, jeśli pragniemy cieszyć się zdrowiem także w podeszłym wieku, powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności własnie o stan serca. Dzięki zdrowemu sercu, nie tylko unikniemy przykrych chorób, ale także zachowamy dużo energii do życia. Gdy pracuje w normalnym rytmie, uderza od 60 do 100 razy na minutę zaczynamy je odczuwać dopiero gdy przekracza 100 uderzen na min.

Kiedy się to dzieje? Gdy ulegamy silnym emocjom np. złości, denerwujemy. Mamy wtedy wrażenie, że nasze serce chce wyskoczyć z piersi.

Niekiedy towarzyszą temu takie objawy jak: zawroty głowy, zasłabnięcia, omdlenia, mroczki przed oczami, poty oraz uczucie niepokoju.Kołatanie serca może być objawem chorób układu krążenia, towarzyszy również przy nadciśnieniu krwi, chorób niedokrwienia serca.

Jak możemy sobie pomoc?
Wystarczy parę zmian codziennych nawyków, skończ z tłustą dietą potrawy tłuste szkodzą sercu. Najgorszy jest tłuszcz zwierzęcy podwyższa poziom cholesterolu we krwi. Gdy jest go za dużo zatyka naczynia krwionośne i utrudnia krążenie krwi a to właśnie podnosi ciśnienie.To prosta droga do zawału.
1) Ćwicz regularnie co najmniej 30 minut, najlepiej codziennie serce będzie ci wdzięczne.
Spacer, bieganie a może rower?
Jadąc np. rowerem wzmocnisz układ krwionośny i oddechowy, podczas pedałowania serce pompuje duże ilości krwi i zwiększa objętość płuc.Rowerzyści dwa razy rzadziej chorują na serce, niższe jest również ryzyko nadciśnienia, bronchitu, astmy, dolegliwości ortopedycznych, chorób gruczołów łojowych oraz żylaków.Wydolniejsze serce poprawia krążenie krwi w całym organizmie.
Jeżdżenie na rowerze i uprawianie innych ćwiczeń fizycznych przez dłuższy czas zwiększa wydolność wielu organów:

– skóra – wzmożony przepływ krwi przez naczynia skórne sprawia, że wygląda ona zdrowo. – płuca – wzmożona praca płuc pozwala zwiększyć ilość pobieranego tlenu.

– serce – wydolniejsze serce poprawia krążenie krwi w całym organizmie.

 – stawy – utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów zmniejsza ryzyko wystąpienia ich bolesności i zesztywnienia   w starszym wieku.
 – mięśnie – zwiększenie siły mięśni wiąże się z efektywniejszym wykorzystywaniem tlenu, co pozwala im dłużej pracować.

 

2) Warto również ograniczyć spożycie mięsa, /najlepiej zrezygnować całkiem/ a zwiększyć warzyw, owoców i nasion, roślin strączkowych. Spożywaj siemie lniane czy też Chi ziarna, w ten sposób dostarczysz organizmowi kwasy tłuszczowe omega3. Właśnie one nie dopuszczają do tworzenia się zakrzepów w naczyniach, obniżają poziom cholesterolu.
3) Pij wodę warto wypijać codziennie 1-2 l. wody najlepiej niegazowanej ważne są minerały zawarte w niej.

Uwaga !woda, która zawiera duże ilości sodu może spowodować nadciśnienie.

4) Zredukuj ilość pitej kawy i czarnej herbaty powyżej 4 szklanek może wywołać zaburzenia rytmu serca.

5) Zredukuj używki lub lepiej zrezygnuj całkiem z papierosów i alkoholu. Używki te pobudzają bowiem nasz układ nerwowy, zwiększają liczbę uderzeń serca oraz powodują wzrost ciśnienia krwi. Nawet okazjonalne palenie 3 – 5 papierosów dziennie jest szkodliwe dla zdrowia – z każdym wypalanym papierosem rośnie zagrożenie. Wypalenie jednej paczki papierosów dziennie oznacza 4–krotne wyższe ryzyko zawału serca u czterdziestolatka w porównaniu z niepalącym rówieśnikiem.

6) Drzemka też pomoże naszemu sercu osoby, które mają w zwyczaju spać w ciągu dnia, rzadziej chorują na serce. Zapadając w sen w ciągu dnia wyciszysz się, relaksujesz i uspokajasz. Drzemka powinna być krótka ale intensywa. Może trwać dwa kwadranse nie dłużej. W nocy powinno spać się przynajmniej 8 godzin. Gdy się nie dosypiasz twoje serce nie może się regenerować. Nieprzespana noc powoduje, że w naczyniach krwionośnych zwiększa się poziom fibrynogenu, czyli białka, które sprzyja powstawaniu skrzepow we krwi i utrudnia jej przepływ w naczyniach krwionośnych.

7) Kontroluj ciśnienie powinno być 120/80. Jeżeli wynik osiągnie 140/90 serce bije na trwogę. Nadciśnienie prowadzi do zawału serca i udaru mózgu.

Prawidłowe ciśnienie: 120/80
Niedociśnienie: >100/>60 = wizyta u lekarza
Ciśnienie prawidlowe: 100-140/60-90 = samokontrola raz w miesiącu
Lekkie nadciśnienie: 140-160/ = wizyta u lekarza
Umiarkowanie ciężkie nadciśnienie: 160-180/100-110 = wizyta u lekarza
Ciężkie nadciśnienie: <180/<110 = konieczna wizyta u lekarza

 

 8) Na kondycje serca dobrze wpływają takie minerały jak potas i magnez gdy w naszym organizmie brakują te mikroelementy możemy się wtedy spodziewać objawów kołatania serca. Niestety nadal nie mamy świadomości, że wiele mikroelementów organizm nie potrafi magazynować. Rezerwy te musimy często uzupełniać, gdyż są często wypłukiwane przez np. pocenie sie w czasie upałów, intensywne odchudzanie czy wzmożony wysiłek fizyczny.W związku z tym ważne jest dostarczanie ich kilka razy dziennie najlepiej 5 razy dziennie- w małych porcjach.
– Jedz grapefruity wystarczy jeść jeden dziennie, by sprawić, że naczynia krwionośne rozszerzą sią, obniży się poziom złego cholesterolu o ponad 10 % i zmniejszy się ciśnienie krwi. Zawierają one pektyny, czyli rozpuszczałny błonnik.

– Wspanialym owocem jest żurawina ten owoc zawiera czyszczące arterie flawonoidy, które nie dopuszczają do odkładania się złogów. Zapobiega rozwojowi miażdzycy. Tłuszcze trans, które uszkadzają serce, podwyższają cholesterol.

 – Kasza gryczana oraz orzechy zawierają również magnez.
 – Pomidory, banany oraz ziemniaki zawierają duże ilości potasu.

 9) Ogranicz spożywanie soli. Sól podnosi ciśnienie, a to skolei trzykrotnie zwiększa ryzyko chorób serca. Uwaga sól znajduję się też w różnych przetworach.

10) Staraj się wyeliminować stres, gdyż on również jest powodem problemów z sercem. Niestety ciężko jest stres wyeliminować z naszego życia, radą jest codziennie chociaż przez 20 min. relaksować się.Staraj sie najczesciej odpoczywac na powietrzu. Naucz się odpoczywać, życie w ciągłym stresie, napięciu znacznie zwiększa tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Reakcji stresowej towarzyszy też nadmierna produkcja adrealiny, która podnosi ciśnienie i zmusza serce do szybszej pracy. Najlepiej pomaga joga albo taniec.

11) Schudnij w talii, nadwaga, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, jest obiążeniem dla serca. Najbardziej szkodzi mu otyłość w okolicach brzucha.

 Obwód brzucha wokół pępka nie powinnien byc wiekszy niż:
U Kobiet- 80 cm

U mężczyzn-94 cm

Jeśli się nie mieścisz w tej granicy, zadbaj o dietę i wiecęj ruchu.

12) Zaprzyjaźdnij się z dentystą. Próchnica osłabia serce, bakterie, które wywołują ją przyczyniają się do powstawania chorób serca.

 

„Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie”

Albert Einstein 

Werbung
Dieser Beitrag wurde unter Artykuły veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s