Sport

„W zdrowym ciele zdrowy duch“

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego życia. Natomiast jej brak lub niedostateczna ilość może mieć wpływ na zaburzenia zdrowotne.
Uprawianie sportu udoskonala nasze ciała i ducha. Może być pomocne w eliminowaniu naszych nałogów.

Obecny tryb życia polega najczęściej na siedzącej pracy, spędzanie wolnego czasu przy telewizorze lub komputerze, ogólnie mało ruchu ,to właśnie ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Właśnie brak aktywności fizycznej jest główna przyczyną powstawania wielu chorób. W czasie sportu możemy również odreagować stres i zapomnieć o kłopotach.

Jeżeli jednak do tej pory „raczej unikaliśmy“ sportu to nie powinniśmy zacząć od wyczerpującego treningu. Wskazane jest ćwiczyć mniej, a częściej niż rzadko w dużych ilościach.
Aktywność fizyczna przynosi nam korzyści gdy jest ona wtopiona w nasz styl życia tzn. jest codziennie a nie tylko „od święta“.

Do takich aktywności możemy zaliczyć Aerobik, kulturystykę, fitnes, marsze, biegi, jazda na rowerze, na rolkach, joga, pilates itp

Joga działa nie tylko na mięśnie, stawy i oddychanie, ale także ma pozytywny wpływ na nasze serce, system nerwowy, układ limfatyczny, układ nerwowy oraz psychiczny.

Pilates wzmacnia mięśnie naszego ciała, mobilizuje stawy kregosłupa i obręczy biodrowej,  poprawia gibkość sylwetki i koordynację ruchów.

Pare powodów dla których warto pokochać rower: 

Modelujemy uda: kiedy jeździmy na rowerze, pracują głównie nasze mięśnie nóg i miednicy. Uda stają się smuklejsze i sprężyste, a łydki kształtne.

Przy regularnych treningach mamy tez szansę na płaski brzuch i szczupłe kostki.
Jeśli decydujemy się na jazdę na rowerze wyścigowym, poprzez przyjmowanie postawy pochylonej do przodu ćwiczymy również mięśnie grzbietu.

Ujedrnisz przedramiona trzymanie kierownicy na nie równym terenie wymaga znacznej siły. Jazda na rowerze poprawi więc sprawność i wygląd rąk.
Wzmocnisz układ krwionośny i oddechowy podczas pedałowania serce pompuje duże ilośći krwi i zwiększa objętość płuc.

Spalisz kalorie jeżdąac wolno po równym terenie w ciągu godziny spalisz 300 kalorii, natomiast jazda po górach 550, a jak będziesz sie ścigać stracisz aż 700 kcal.
Najlepsza pora na trening są godziny między 14 a 18 gdyż w tym czasie serce nasze pracuje najwydatniej i spalamy najwięcej kalorii.

Pomaga  uniknąć depresji i nerwowości, ponieważ podnosi samoocenę, ułatwia relaks, pobudza intelektualnie oraz rozwija zdolności umysłowe.

Jeżdżenie na rowerze i uprawianie innych ćwiczeń fizycznych przez dłuższy czas zwiększa wydolność wielu organów:

  • skóra – wzmożony przepływ krwi przez naczynia skórne sprawia, że wygląda ona zdrowo.
  • płuca – wzmożona praca płuc pozwala zwiększyć ilość pobieranego tlenu.
  • serce – wydolniejsze serce poprawia krążenie krwi w całym organizmie.
  • stawy – utrzymanie prawidłowej ruchomości stawów zmniejsza ryzyko wystąpienia ich bolesności i zesztywnienia w starszym wieku.
  • mięśnie – zwiększenie siły mięśni wiąże się z efektywniejszym wykorzystywaniem tlenu, co pozwala im dłużej pracować.

„Zdrowie nie jest wszystkim, ale wszystko jest niczym bez zdrowia “

Werbung
Dieser Beitrag wurde unter Artykuły abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s