Druga zasada

Emocje jako czynniki chorobotwórcze

Myśli i emocje pozytywne nas wzmacniają i budują, a negatywne działają destruktywnie

Gniew, złosć, strach, radość, żałoba, wstrząs, zmartwienia i smutek wszystkie te emocje mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Mówiąc inaczej są one przyczynami wielu chorób. Dlatego powinniśmy starać się je odreagować np. sportem.

Gniew, złość są najgorsze z wszystkich złych emocji burzą spokój twojej duszy i niszczą twoje zdrowie! Złość może być wywołana strachem, bólem urazem. Złość to określony sposób spostrzegania i interpretowania zachodzących sytuacji. Dlatego starajmy się panować nad swoim gniewem. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze uczucie i reakcje. Właśnie to może być okazją do ćwiczeń samokontroli naszego umysłu! Według chinskiej medycyny gniew zakłóca działanie funkcji wątroby a więc i nasz wzrok.

Strach, niepokój…. o coś, co może się wydarzyć w przyszłości. Oba służą jedynie do utrzymywania ludzi w niemocy podczas teraźniejszości. Ludzie martwią się o zdrowie, zamiast o nie dbać. Martwią się o sytuację finansową, zamiast ją stabilizować albo poprawiać. Możemy martwić się dosłownie wszystkim: wypadkami, opiniami innych, pieniędzmi, pogodą a nawet tym, że nie mamy się czym martwić (bo nie wiemy, co ewentualnie może się wydarzyć), ale w ten sposób nie przyczynimy się ani trochę do zmiany przyszłości, za to efektywnie unikniemy działania. Strach, niepokój i niepwność atakują funkcje żołądka i przewodu pokarmowego.

Smutek czy żal np. kogoś bliskiego, powoduje obniżenie energii i zapału do podejmowania różnych czynności , obciazenie systemu odpornosciowego co może spowodoważ raka, artretyzm, schorzenia układu trawiennego, choroby serca i płuc. Pozytywne nastawienia pomagają nam zachować harmonię emocjonalną. Radość i dobry humor to wielka siła, która prowadzi do zdrowia. Chinczycy od tysięcy lat znają siłe pozytywnego stanu umysłu. Ludzie „zdrowi umysłowo” są szczęśliwi i zadowoleni potrafią troszczyć sieę o siebie i innych, jak również zajmować się produktywnością oraz twórczą pracą.

Jak powinniśmy radzić sobie z negatywnymi emocjami, które powodują blokady emocjonalne?

1/ Spojrzenie na emocje z dystansu
2/Siła afirmacji
3/Rozmowa to terapia
4/Uwalnianie emocji/np.sportem

Werbung

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s