Czym właściwie są te wolne rodniki?
Otóż nazywamy tak wolne, niesparowane elektrony tlenu, które powstają w organizmie w wyniku przemian metabolicznych. Ich obecność ma związek z mechanizmami obronnymi, ale nadmiar ich zdecydowanie szkodzi. Wolne rodniki obdarzone są ładunkiem ujemnym i dążą do połączenia z cząsteczką dodatnią, a przebieg tej reakcji łączenia cząsteczek nazywamy utlenianiem. Efektem takiego działania może być uszkodzenie DNA oraz błon komórkowych. Obecnie uważa się, że może stanowić to początek różnych chorób, a także wpływać na sam proces starzenia się organizmu.
Każdego dnia, w każdej godzinie, minucie i sekundzie, w naszym organizmie zachodzą prawidłowe, fizjologiczne procesy. W czasie tych procesów, jako produkty uboczne powstają wolne rodniki, powstaje ich ogromna ilość, są wykorzystywane przez organizm w innych fizjologicznych przemianach i czynnościach.
Problem jednak jest w tym, że często powstaje ich więcej niż organizm potrzebuje, ponadto, sposób naszego życia również może się przyczynić do zwiększenia ilości wolnych rodników w naszych tkankach i komórkach.
Nadmiar wolnych rodników, który nie został wykorzystany przez organizm, jest neutralizowany przez endo i egzogenne antyoksydanty, jeśli znajdują się w naszych tkankach, płynach i komórkach.
Jeśli występuje brak antyoksydantów, wolne rodniki trwale uszkadzają nasze komórki prowadząc do chorób, zmian nowotworowych i szybkiego starzenia organizmu
Choroba nowotworowa ma swój początek w uszkodzeniu aparatu genetycznego komórki. Za takie uszkodzenie, które doprowadza do mutacji komórki obwinia się wolne rodniki. Wiele czynników zwiększających ilość rodników stwarza warunki do rozwoju różnych chorób, w tym także nowotworowych.
Źródłem wolnych rodników sa:
nieprawidłowa dieta z dużą ilością tłuszczy zwierzęcych i konserwantów,cukru
stresujący tryb życia
wszystkie procesy spalania – grilowanie, smażenie potraw;
fizjologiczne procesy
leki
alkohol
nikotyna
zanieczyszczone środowisko
pestycydy
promieniowanie słoneczne
radioterapia i chemioterapia
Wpływ na organizm
Obecnie sądzi się, że działanie niekorzystne wolnych rodników tlenu na organizm polega między innymi na:
-docieraniu do jądra komórkowego i powodowaniu mutacji materiału genetycznego komórki mogącej stanowić początek rozrostu nowotworowego
-podwyższaniu poziomu “niedobrego” cholesterolu LDL co przyspiesza rozwój zmian miażdżycowych
-uszkadzaniu nasienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia bezpłodności lub wad wrodzonych potomstwa
-sprzyja powstaniu takich zmian ocznych jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej
-może doprowadzać do uszkodzenia tkanki nerwowej
-obniża sprawność układu immunologicznego
-prawdopodobnie ma związek z procesami starzenia się organizmu
Wolne rodniki są przyczyną zmian stawowych, nowotworowych, sercowo-naczyniowych, immunologicznych, zaćmy, tzw. plam starczych na skórze, zmarszczek i wielu innych chorób degeneracyjnych.
Zapobieganie – antyoksydanty
Organizm do pewnego stopnia umie się bronić przed wolnymi rodnikami powodując ich wychwytywanie i neutralizowanie. Substancje działające w ten sposób nazywamy “wymiataczami” i należą do nich różne obecne we krwi enzymy i składniki odżywcze.
Takimi naszymi obrońcami o działaniu antyoksydacyjnym czyli przeciwutleniającym są między innymi:
Witaminy A, C i E,
składniki mineralne enzymów takie jak – żelazo, selen, cynk, mangan, miedź,
substancje roślinne : beta – karoten i flawonoidy.
Gdzie szukać antyoksydantów w żywności? Zdecydowanie najwięcej ich znajdziemy w warzywach i owocach. Najlepiej, jak będą to produkty świeże, a nie konserwowane lub gotowane. Generalnie lepsze są owoce i warzywa bardziej nasycone kolorem pomarańczowym,czerwonym i zielonym.
Lista najważniejszych produktów o działaniu antyoksydacyjnym:
czerwone winogrona
czerwony grejpfrut
pomarańcze
jagody leśne – borówki, czarną jagodę, jeżyny, żurawiny
marchew
dynię
kapustę
kalafior
brokuły
czosnek
czerwoną cebulę
rzeżuchę
warzywa strączkowe,
oliwę z oliwek,
ryby,
orzechy
nasiona
kiełki
kasze.
Korzystne działanie mają warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica, soja i groch, bo dzięki zawartej w nich proteazie hamują wzrost guza nowotworowego.
Warzywa z rodziny krzyżowych, a szczególnie brokuły i brukselka, ochraniają przed nowotworami złośliwymi tzw. hormonozależnymi sutka czy macicy, bo występujące w nich związki azotu zwane indolami przyspieszają wydalanie z organizmu estrogenów odpowiedzialnych za wzrost tych nowotworów.
Zalecane jest spożywanie wszystkich owoców i to najlepiej w całości oraz picie ich soków. Trudno wyliczyć optymalną ilość warzyw i owoców jaka byłaby najlepsza np. w profilaktyce chorób nowotworowych, ale zaleca się spożywanie co najmniej dwóch różnych owoców i trzech różnych warzyw dziennie. Nie poleca się owoców i soków z puszki.